Poplon w uprawach rolnych

Czym jest poplon?

PoplonPoplon wiąże się od dawna z profesjonalną uprawą. Nazwa wzięła się z tego, że określone gatunki roślin sieje się po zebraniu jednego plonu głównego. Uprawa roślin na poplon zwiększa biologiczną aktywność i żyzność gleby. Dodatkowo poplon dostarcza składników mineralnych. Z kolei po jego zbiorach ponownie sieje się nasiona plonu głównego. Poplon dzieli się ze względu na moment siania. Nazywamy je letnim i ozimym. Siejąc rośliny poplonowe, nie tylko nawozi się glebę, ale przede wszystkim poprawia się jej strukturę. Warto dodać, że najlepszymi gatunkami roślin na poplon są te szybko rosnące. Odstraszają one chwasty, a w odpowiednim momencie przekopane mogą poprawić jakość gleby.

 

Czy warto siać poplony?

PoplonZdecydowanie warto. Poplony są źródłem paszy dla zwierząt gospodarskich albo stanowią zielony nawóz. Wspaniale wzbogacają glebę w składniki odżywcze niezbędne do szybkiego rozwoju plonu głównego, zwłaszcza w azot. Użyźniają glebę i poprawiają jej strukturę. Właśnie dlatego w roli poplonu najlepiej sprawdzają się rośliny z silnym i szybko rosnącym układem korzeniowym. Zapobiegają erozji wodnej gleby. Ze względu na krótki okres wegetacji błyskawicznie tworzą masę zieloną, spulchniają ziemię itd. Najczęściej poplon leczy glebę po zbiorze uprawy i wzmacniają ja przed kolejną. W podsumowaniu warto dodać, że warto siać poplony z uwagi na dbałość o równowagę biologiczną.

Author

.pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-1435.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-avatar img { width: 80px !important; height: 80px !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-1435.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-avatar img { border-radius: 50% !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-1435.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-meta a { background-color: #655997 !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-1435.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-meta a { color: #ffffff !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-1435.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-meta a:hover { color: #ffffff !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-1435.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-recent-posts-title { border-bottom-style: dotted !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-1435.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-multiple-authors-boxes-li { border-style: solid !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-1435.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-multiple-authors-boxes-li { color: #3c434a !important; }