Jak działa pompa ciepła?
Coraz częściej osoby które budują dom jako ogrzewanie wybierają pompę ciepła, jest to pompa, która będzie pobierała ciepło z otoczenia, może być to energia z wody, powietrza lub też z gruntu.
Najczęściej będą to wody gruntowe, pompa będzie pobierała wodę, następnie specjalny system będzie rozprowadza ją w ogrzewaniu podłogowym.
W całym systemie krąży ciecz, jest to specjalny roztwór glikolu, który uniemożliwia zamarzanie, jest to istotne ponieważ pompa ciepła będzie umożliwiała cyrkulacje cieczy na zewnątrz, zatem przy ujemnej temperaturze zwykła woda mogłaby zamarznąć.
Dodatkowo pompa ciepła wykorzystuje się także gazowy czynnik chłodniczy.
W budynku powinna znaleźć się odpowiednia na instalacja grzewcza, dodatkowo wykorzystane są zasobniki które umożliwiają magazynowanie ciepła. Woda przyjmuje ciepło z gruntu, następnie rozprowadzana jest w grzejnikach czy ogrzewaniu płaszczyznowym oraz różnych typach ogrzewania, które stosowane jest obecnie w naszych domach.
Pompa ciepła to duże oszczędności
Pompa ciepła pozwala wyeliminować niektóre inne sposoby ogrzewania, w tym przypadku nie musimy dostarczać opału takiego jak węgiel, pellet czy też drewno.
Zatem jest to rozwiązanie tańsze w dłuższym okresie czasu.
Możemy zrezygnować także z kotła gazowego, olejowego, dodatkowo pompa może współpracować z istniejącym systemem ogrzewania.
Oczywiście pompa ciepła może być wykorzystana nie tylko w domu ale także w rolnictwie czy budynkach użyteczności publicznej.
Osoby które chcą wybudować dom pasywny, energooszczędny wykorzystają pompę ciepła.
Dodatkowo ważna jest także odpowiednia izolacja ścian, obecnie stosuje się często styropian o grubości 30 cm jak również odpowiednie izolowanie poddasza przy pomocy pianki.